מה זה מודל S.W.A.T

מה זה לעזאזל מודל s.w.o.t?

באופן כללי, אני לא אוהבת מודלים. לא תמיד אפשר להכניס את הכל לתבניות ואני באמת מאמינה שלא לכל בעל עסק ולכל סוגי הלקוחות מתאימים אותם מודלים. אבל, יש גם כמה יוצאים מן הכלל והמודל הזה הוא אחד מהם. מודל S.W.O.T עוזר לנו להתבונן בסביבות הפנימיות והחיצוניות של העסק שלנו ולעזור לנו לבנות את התוכנית העסקית ותוכנית השיווק שלנו לעסק.

ראשי התיבות של S.W.O.T

Strengths (חוזקות)

Weaknesses (חולשות)

Opportunities (הזדמנויות)

Threat (איומים)

חוזקות וחולשות

הסביבה הפנימית של החברה- מה החוזקות והחולשות שלכם כבעלי העסק? אלו יכולים להיות קשורים למוניטין החברה (האם יש לחברה מוניטין או האם לא מכירים אותה בכלל?), הון נזיל (יכולים להוציא/לא להוציא כסף), יכולת כתיבה (יכולים לכתוב כתבות ומאמרים ולפרסם את העסק), תמחור (יקרים/זולים יותר מהמתחרים), איכות המוצרים, איכות ומקצועיות העובדים בעסק (אם אתם היחידים בעסק, אז שנות הנסיון והמקצועיות שלכם),

בדרך כלל החוזקות והחולשות הם מה שמשפיע עלינו בהווה.

הזדמנויות ואיומים

ההזדמנויות והאיומים אלו הדברים שאין לנו שליטה עליהם בעסק, מכיוון שהם מושפעים ממקורות חיצוניים. אלו יכולים להיות תנודות כלכליות בשוק, כניסת מתחרים חדשים או מודעות שעולה לנושא ספציפי (למשל טבעונות), עונתיות (חורף, קיץ, חופשים), פוליטיקה, שינויים סביבתיים וחוקים. הזדמנויות ואיומים לא חיבים להיות כ"כ כלליים. גם אם יש לכם חבר שנכנס לתחום מסויים ויכול לעזור לכם בהשגת מטרה עסקית מסויימת זו הזדמנות. ואם מתחרה שלכם לקח חברת יחסי ציבור או יצא במבצעים שמורידים את המחירים לרצפה, זה איום.

בדרך כלל החוזקות והחולשות הם מה שישפיע עלינו בעתיד.

מודל swat.jpg
דוגמא למודל S.W.O.T

ניקח לדוגמא עסק של מדריכת הורים וננסה לנתח אותו בקיצור:

חוזקות- מדריכת הורים מאוד מנוסה, מוניטין והמלצות של כמה שנים, הרבה לקוחות חוזרים, יכולת להרצות מול קבוצות גדולות, העסק ממוקם בשכונה של משפחות צעירות.

חולשות- אין רשיון אז לא ניידת, יקרה יותר מהמתחרים.

הזדמנויות- השוק היום מודע יותר משנים עברו לצורך בהדרכת הורים, נפתחת הזדמנות לשיתוף פעולה עם אתר אינטרט גדול בתחום ההורות.

איומים- מתחרה עומדת לפתוח בית ספר גדול להורים באותה עיר, מלחמת מחירים בתחום סדנאות ההורות בגני ילדים.

אני מציעה לכם לשבת כמה שעות ולהעלות על כתב את כל החוזקות, החולשות, ההזדמנויות והאיומים שעלולים להשפיע על העסק שלכם.

הם אלו שיעזרו לכם להחליט במה להתמקד, מה לשפר וכיצד להתכונן כראוי להזדמנויות שייקרו בדרככם בשנה הקרובה.

#מודלswat #מתחרים

פוסט חשוב
פוסטים אחרונים
ארכיון הבלוג
חפשו לפי תגיות
No tags yet.
עקבו אחריי גם ב...
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square